Na ceste k vysnívanej kuchyni
Možno už tušíte, aké farby by mali vládnuť vašej novej kuchyni, a máte veľa nápadov, ktoré by vám uľahčili každodennú rutinu. Hlavou sa vám však najskôr naháňa tiež rad otázok - tie vám pomôžu zodpovedať špecialisti v našich kuchynských štúdiách. Odporúčame si s nimi vopred dohodnúť stretnutie prostredníctvom nasledujúceho odkazu a na ňu so sebou priniesť starostlivo namerané rozmery miestnosti. Hodiť sa budú tiež fotografie a podrobnejšie informácie o dispozíciách miestnosti vrátane rozmiestnenia okien, dverí alebo prípadných výstupkoch, výklenkoch či o inžinierskych sieťach - prípojkách vody, elektriny, plynu a vykurovacích telesách, skrátka o všetkom, na čo musí byť pri plánovaní braný zreteľ.
- Pre začiatok by ste mali vedieť, že celkový dizajn kuchyne tvorí čelná strana + korpus + pracovná doska + sokel + úchytky + drez + drezová batéria + ľubovoľné doplnky. Vyberať môžete zo stoviek najrôznejších variantov, vzájomne ich kombinovať a vytvoriť si tak originálnu kuchyňu presne podľa svojich snov! Služba 3D plánovanie vám uľahčia výber a na jej konci budete mať konkrétnu predstavu o kuchyňu vo vašich priestoroch.
- Farebné a materiálové prevedenie predných strán a korpusov, u ktorých možno vyberať z viac ako tisíc rôznych druhov. Vzorky si môžete pozrieť v našich kuchynských štúdiách.
- Rozmiestnenie skriniek, ktoré môžu mať rôzne priestorové usporiadanie: lineárne (rovné), paralelné (dvojstranné), rohové (tvar L alebo U), ostrovkové, alebo poloostrůvkové (tvar G).
- Vnútorné vybavenie - všetky technické možnosti si môžete vyskúšať v našej kóji čiže predvádzacom priestore, kde sú vám k dispozícii všetky technické riešenia.
- Vyhotovenie pracovnej dosky, typy úchytov a ďalšie doplnky, ako sú napr. Drezy, drezové batérie, drviče odpadu a pod. Širokú ponuku zahŕňajúcu viac ako stovky rôznych typov produktov si môžete pozrieť v našich kuchynských štúdiách.
- Výber kuchynských spotrebičov, pre ktoré nemusíte chodiť inam! U nás si vyberiete z celej rady značkových elektrospotrebičov.
Ako správne uložiť riad a aké čistiace prostriedky zvoliť v kuchyni? Naši odborníci odporúčajú niekoľko tipov, vďaka ktorým bude práca v kuchyni jednoduchšia.
Vhodné svetlo je alfou a omegou pre prácu v kuchyni. Ak vám ho bežné kuchynské osvetlenie neposkytuje dostatočne, stavte na praktické svetlá, ktoré umiestnite zospodu horných skriniek. Výber je naozaj široký. Klasické lišty na elektrinu jednoducho nainštalujete a behom chvíľky ich môžete využívať. LED zdroje pri ideálnom osvietení, šetria aj vašu peňaženku, pretože sú úsporné. A jeden tip na záver - svetlá umiestnite tak, aby boli nad stredom pracovnej plochy, len tak bude vaše nové osvetlenie najefektívnejšie.
Tradičné dvierka horných skriniek sú pomaly na ústupe, a to z mnohých dôvodov - od praktickosti až po možnosti nových technológií. Jednou z nich sú čoraz viac obľúbenejšie lomené výklopné dvierka vrchných skriniek smerom nahor. Tento systém šetrí miesto v kuchyni, veľmi ľahko sa ovláda, a zároveň zabraňuje možným zraneniam pri nepozornosti. Takisto je ideálny pre riešenie skriniek s väčšími rozmermi, pri ktorých sú klasické dvierka kvôli rozmeru nepraktické.
Tam, kde vám to vyhovuje najviac! Existuje rad poučiek, že klasické keramické riady, ktoré sa používajú najčastejšie, by mali byť vo výške očí. Hrnce, panvice a kastróly naopak máte ukladať do spodných skriniek, kde je dostatok priestoru a zvyčajne vydržia väčšiu záťaž. Pravdou ale je, že horné skrinky v kvalitnej kuchyni udržia aj liatinové riady. Zorganizujte si teda kuchyňu tak, aby ste mali všetko po ruke a pracovalo sa vám v nej čo najlepšie. Máme však jeden praktický tip - organizéry, príborníky, stojany alebo ďalšie vnútorné vybavenie zásuviek a skriniek sú skvelými pomocníkmi pritom, ako v kuchyni udržať poriadok!
Úložných priestorov nie je nikdy dosť, a aj tu platí známe porekadlo, že s jedlom rastie chuť. Čím viac úložného priestoru máte, tým viac ho potrebujete. V rohových kuchyniach využijete aj skryté zadné rohy tým, že siahnete po výsuvnom ľadvinovom systéme. Jeho vysoká nosnosť zabezpečí možnosť uloženia ťažkých hrncov, navyše sa s ním ľahko manipuluje a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá.
Upratovanie kuchynskej dosky je každodennou záležitosťou - vystačíte si s mäkkou handričkou a bežným saponátom. Čo ale úchytky, dvierka a vnútorné priestory? Kedy ste im naposledy venovali pozornosť? Ak sa púšťate do generálneho kuchynského upratovania, začnite tým, že vyberiete zo skriniek všetko, čo je tu uložené a postupne ich vyčistite. Potom ošetrite dvierka a úchytky - pozor, vyberte také čistiace prostriedky, ktoré sú určené na váš materiál, ale aj na povrchovú úpravu. Potom vyčistite úchytky a tiež všetky elektrospotrebiče. A na záver, ako každý deň, čaká už len kuchynská linka!