ASKO kuchyne
ASKO Kuchyne | Ako plánovať

AKO PLÁNOVAŤ

Na ceste k vysnívanej kuchyni

Možno už tušíte, aké farby by mali vládnuť vašej novej kuchyni, a máte veľa nápadov, ktoré by vám uľahčili každodennú rutinu. Hlavou sa vám však najskôr naháňa tiež rad otázok - tie vám pomôžu zodpovedať špecialisti v našich kuchynských štúdiách. Odporúčame si s nimi vopred dohodnúť stretnutie prostredníctvom nasledujúceho odkazu a na ňu so sebou priniesť starostlivo namerané rozmery miestnosti. Hodiť sa budú tiež fotografie a podrobnejšie informácie o dispozíciách miestnosti vrátane rozmiestnenia okien, dverí alebo prípadných výstupkoch, výklenkoch či o inžinierskych sieťach - prípojkách vody, elektriny, plynu a vykurovacích telesách, skrátka o všetkom, na čo musí byť pri plánovaní braný zreteľ.

Čo všetko by ste teda mali pri plánovaní kuchyne premyslieť?

NAVŠTÍVTE NÁS V JEDNOM Z NAŠICH 8 KUCHYNSKÝCH ŠTÚDIÍ
DOHODNÚŤ STRETNUTIE TU
NAPLÁNUJTE SVOJU NOVÚ KUCHYŇU ONLINE Z POHODLIA DOMOVA
ZISTIŤ VIAC

Čo všetko by ste teda mali pri plánovaní kuchyne premyslieť?

- Pre začiatok by ste mali vedieť, že celkový dizajn kuchyne tvorí čelná strana + korpus + pracovná doska + sokel + úchytky + drez + drezová batéria + ľubovoľné doplnky. Vyberať môžete zo stoviek najrôznejších variantov, vzájomne ich kombinovať a vytvoriť si tak originálnu kuchyňu presne podľa svojich snov! Služba 3D plánovanie vám uľahčia výber a na jej konci budete mať konkrétnu predstavu o kuchyňu vo vašich priestoroch.

Čo všetko by ste teda mali pri plánovaní kuchyne premyslieť?

- Farebné a materiálové prevedenie predných strán a korpusov, u ktorých možno vyberať z viac ako tisíc rôznych druhov. Vzorky si môžete pozrieť v našich kuchynských štúdiách.

- Rozmiestnenie skriniek, ktoré môžu mať rôzne priestorové usporiadanie: lineárne (rovné), paralelné (dvojstranné), rohové (tvar L alebo U), ostrovkové, alebo poloostrůvkové (tvar G).

- Vnútorné vybavenie - všetky technické možnosti si môžete vyskúšať v našej kóji čiže predvádzacom priestore, kde sú vám k dispozícii všetky technické riešenia.

- Vyhotovenie pracovnej dosky, typy úchytov a ďalšie doplnky, ako sú napr. Drezy, drezové batérie, drviče odpadu a pod. Širokú ponuku zahŕňajúcu viac ako stovky rôznych typov produktov si môžete pozrieť v našich kuchynských štúdiách.

- Výber kuchynských spotrebičov, pre ktoré nemusíte chodiť inam! U nás si vyberiete z celej rady značkových elektrospotrebičov.

Kuchynské tipy od našich profesionálov

Ako správne uložiť riad a aké čistiace prostriedky zvoliť v kuchyni? Naši odborníci odporúčajú niekoľko tipov, vďaka ktorým bude práca v kuchyni jednoduchšia.

Využite horné skrinky na umiestnenie osvetlenia

Vhodné svetlo je alfou a omegou pre prácu v kuchyni. Ak vám ho bežné kuchynské osvetlenie neposkytuje dostatočne, stavte na praktické svetlá, ktoré umiestnite zospodu horných skriniek. Výber je naozaj široký. Klasické lišty na elektrinu jednoducho nainštalujete a behom chvíľky ich môžete využívať. LED zdroje pri ideálnom osvietení, šetria aj vašu peňaženku, pretože sú úsporné. A jeden tip na záver - svetlá umiestnite tak, aby boli nad stredom pracovnej plochy, len tak bude vaše nové osvetlenie najefektívnejšie.

Praktickosť v podobe výklopných vrchných skriniek pre vašu bezpečnosť aj jednoduché ovládanie

Tradičné dvierka horných skriniek sú pomaly na ústupe, a to z mnohých dôvodov - od praktickosti až po možnosti nových technológií. Jednou z nich sú čoraz viac obľúbenejšie lomené výklopné dvierka vrchných skriniek smerom nahor. Tento systém šetrí miesto v kuchyni, veľmi ľahko sa ovláda, a zároveň zabraňuje možným zraneniam pri nepozornosti. Takisto je ideálny pre riešenie skriniek s väčšími rozmermi, pri ktorých sú klasické dvierka kvôli rozmeru nepraktické.

Kam patria hrnčeky a kam hrnce?

Tam, kde vám to vyhovuje najviac! Existuje rad poučiek, že klasické keramické riady, ktoré sa používajú najčastejšie, by mali byť vo výške očí. Hrnce, panvice a kastróly naopak máte ukladať do spodných skriniek, kde je dostatok priestoru a zvyčajne vydržia väčšiu záťaž. Pravdou ale je, že horné skrinky v kvalitnej kuchyni udržia aj liatinové riady. Zorganizujte si teda kuchyňu tak, aby ste mali všetko po ruke a pracovalo sa vám v nej čo najlepšie. Máme však jeden praktický tip - organizéry, príborníky, stojany alebo ďalšie vnútorné vybavenie zásuviek a skriniek sú skvelými pomocníkmi pritom, ako v kuchyni udržať poriadok!

Rohová kuchyňa ponúkne vďaka praktickým ľadvinkám ešte viac úložného priestoru

Úložných priestorov nie je nikdy dosť, a aj tu platí známe porekadlo, že s jedlom rastie chuť. Čím viac úložného priestoru máte, tým viac ho potrebujete. V rohových kuchyniach využijete aj skryté zadné rohy tým, že siahnete po výsuvnom ľadvinovom systéme. Jeho vysoká nosnosť zabezpečí možnosť uloženia ťažkých hrncov, navyše sa s ním ľahko manipuluje a jeho inštalácia je veľmi jednoduchá.

Základom čistoty v kuchyni sú dobre zvolené upratovacie prostriedky

Upratovanie kuchynskej dosky je každodennou záležitosťou - vystačíte si s mäkkou handričkou a bežným saponátom. Čo ale úchytky, dvierka a vnútorné priestory? Kedy ste im naposledy venovali pozornosť? Ak sa púšťate do generálneho kuchynského upratovania, začnite tým, že vyberiete zo skriniek všetko, čo je tu uložené a postupne ich vyčistite. Potom ošetrite dvierka a úchytky - pozor, vyberte také čistiace prostriedky, ktoré sú určené na váš materiál, ale aj na povrchovú úpravu. Potom vyčistite úchytky a tiež všetky elektrospotrebiče. A na záver, ako každý deň, čaká už len kuchynská linka!